Lista aktualności Lista aktualności

Patriotyczny sierpień 2019 - "Spotkanie z Historią"

Już po raz trzeci w malowniczej scenerii krasnostawskich wąwozów, przy drewnianej kapliczce w lesie, pomiędzy Kraśniczynem, a Skierbieszowem odbyła się uroczystość pod nazwą PATRIOTYCZNY SIERPIEŃ.

Miejsce historyczne i wyjątkowe gdyż to właśnie tutaj w latach okupacji ukrywał się ksiądz prof. Stefan Wyszyński przebywając w zakładzie dla ociemniałych kobiet w Żułowie. Zastępował też w parafii w Surchowie aresztowanego księdza Mariana Markiewicza. Był kapelanem AK pseudonim „Radwan”. Wspierał powstańców Warszawy posługując w szpitaliku w Laskach - tak wspominali podczas uroczystości 4 sierpnia br. jej organizatorzy w osobach Teresa Hałas – poseł na Sejm RP, Waldemar Czajka – nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw oraz Marek Nieścior – radny powiatu krasnostawskiego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą - Polową, której oprawy muzycznej dodał znakomity występ Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego z Rzeszowa. W uroczystości wzięli udział również parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy, harcerze, jednostka Strzelecka 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie oraz liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na zakończenie przygotowano poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych gości.

Drewniana kapliczka w lesie „ Baraniec” wybudowana została w 2010 roku dla uczczenia pamięci późniejszego prymasa Polski. Prawdopodobnie właśnie w tym miejscu wspierał, modlił się i udzielał sakramentów świętych partyzantom AK Rejonu Skierbieszów. Kapliczka powstała dzięki inicjatywie Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia z Zamościa oraz Nadleśnictwu Krasnystaw.