Lista aktualności Lista aktualności

"100 dębów na 100-lecie"

Dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę posadzono „Aleję 100 Dębów” w Krasnymstawie.

12 października na krasnostawskich błoniach, terenie dzierżawionym przez Stowarzyszenie „Wspólny Krasnystaw” od miasta Krasnystaw posadzono 100 dębów szypułkowych. W przyszłości aleja będzie elementem ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej biegnącej do siedziby nadleśnictwa przez las Borek.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową, koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza prałata Henryka Kapicy. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: prof. Andrzej Grzywacz – honorowy przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego, Teresa Hałas oraz Krzysztof Głuchowski – posłowie na Sejm RP, Jerzy Sądel – dyrektor RDLP w Lublinie, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, miejscowych instytucji, członkowie kół Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddziału w Lublinie i osoby fizyczne.

Podniosłości chwili całej uroczystości nadały sygnały Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” oraz podniesienie flagi na maszt przez Jednostkę Strzelecką 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie.

Słowa uznania dla akcji posadzenia dębów wyraził prof. Andrzej Grzywacz. Wspomniał, że najstarsze dęby w Polsce mają ponad 750 lat, a teoretycznie mogą dożyć nawet do 1000. Życzył „aby te posadzone w Krasnymstawie rosły przez 1000 lat na pamiątkę tej ważnej daty w historii naszego kraju”.

Słowa uznania za organizację uroczystości przekazał również Wszystkim dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie – Jerzy Sądel.

Po mszy świętej zaproszeni goście udali się pod kamień okolicznościowy gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Następnie wszyscy przeszli do miejsc posadzenia „swoich” dębów. Pomocą w tym przedsięwzięciu służyli pracownicy Nadleśnictwa Krasnystaw oraz uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Przy każdym z nich wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Uroczystość ta zorganizowana została z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego przy współpracy Nadleśnictwa Krasnystaw oraz Stowarzyszenia „Wspólny Krasnystaw” i wpisała się w cykl wydarzeń organizowanych w roku 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w powiecie krasnostawskim.